Érdekes, de számomra csalódást okozó mű. Asszem leginkább azért, mert nem ezt vártam.
Igaz, hogy a hátszöveg egy elektromos áramkörről is beszél, de egészen a legutolsó lapokig nem igazán derül ki, hogy tényleg arról van-e szó. Akár egy bőrkötéses laminált macska is lehetne. Az IC-ről nem tudtam meg semmit.
Maga a történet szerintem egészen átlagos. Csak azért mondható érdekesnek, mert maga környezet érdekes. 1800-as években játszódik egy alternatív múltban, ahol gőzzel hajtott számítógépek kezelik az információkat. Bő 100 évvel előrébb járhatna a technika, ha tényleg valóra vált volna e alternatív múlt.
Három fő cselekményszálat kapunk. Mindegyik kapcsolódik a fő témához, de ezen túl meg is van a maga egyedi meséje. Mindhárommal az a gond, hogy ha kihagyjuk a gőzpunk elemeket, akkor csak egy közepes színvonalú kém-, akció- és csipetnyi szerelmes-regény. Kár, hogy a gőzpunk nem dobott sokat rajta.
Igaz engem leginkább az a vonulat érdekelt volna, hogy a felfedezett IC hogyan változtatja meg ezt a gőzszámítógépekre épülő világot. Persze erről az ég világon semmit sem tudtam meg.
Másrészről egy olyan történelmi korban és földrajti helyen játszódik, amit én magam nem nagyon ismerek, így az alternatív világban feltűnő történelmi események, személyek nem hatnak rám izgalomba. Nagy részük számomra akár kitaláció is lehetne. Igaz ez az én történelmi műveletlenségem következménye. Valószínűleg egy angol/amerikai lurkónak teljesen hétköznapi ismeret, mint nekünk mondjuk a szabadságharc vagy Mátyás király, de szerintem a jelenlegi középiskolai történelemkönyvek nem szánnak pár oldalnál többet a könyvben feldolgozott pár évre.
Rajongóknak OK, de csak a szerzők miatt nem feltétlenül érdemes elolvasni.