Bálunk az interjú két részből áll: egy személyes elbeszélgetésből és egy tesztből. A teszt részben helyben, írásban, részben pedig otthoni feladatként kérjük. Írásbeli teszt alap Java teszt. Nem én készítettem, de azért, mikor kipróbáltam, csak, hogy tudjam magam hova tenni 8 pontot csináltam meg a 10-ből. Eddig a legjobb jelölt 6 pontos volt, aki egy Debreceni Egyetemről származó pályakezdő. Hiába-no! Én is onnan jöttem.! Kell ennél jobb dicséret?
Érdekes tapasztalat, hogy aki szóban, magabiztosan el tudja magát adni az bevállalja az otthoni feladatot is. Igaz, hogy sokkal kevesebben készítik el az otthoni feladatot működőképesre, de ezt azért megértem, hiszen sokan dolgoznak mellette, család és egyéb elfoglaltságok bizony keményen elviszik az időt.
Gyakorlatilag kevésnek van igazi jövőképe. Majd mindenki el tudjam mondani, hogy most mi a célja, de kevesüknek van határozz elképzelése, hogy mit szeretne elérni az elkövetkező 5 évben. Akár szakmai, akár magánéleti oldalon. Bár az is lehet, hogy csak nem akarja elmondani.
A szakmai képességük szinte röhejes. Meglepő, hogy komoly, Enterprice rendszereket fejlesztők az alap Java tesztünkön a szinte minimális eredményeket érnek. Ez nem is baj, mert az is számít, hogy milyen hibákat vétenek. Évek óta fejlesztő emberek elbuknak a láthatóság és hatáskör kezelési ismereteit tesztelő feladaton. Nem tudják 4 java.util package-beli osztályból kiválasztani a Thread-save-eket, ami azt jelenti, hogy vagy az alaposztályokat nem ismerik, vagy a szálbiztosság fogalmával nincsenek tisztában.
Összefoglalóan: elámulok azon, hogy miket gondol a legtöbb informatikus magáról. Én sem vagyok profi, de folyamatosan képezem magam és hála Picinek és a Programozás 1. kemény félévének legalább alapfogalmakkal tisztában vagyok. Elképesztő, hogy 10-ből 1 érti a láthatóság és hatókörkezelés lényegét. Nem is emlékszem, hogy mikor tudta felsorolni nekem a paraméter átadási módokat teljesen. Még PL/SQL fejlesztőit tapasztalattal rendelkező ember is csak két fajtát mond el nekem, noha a PL/SQL hármat is tud.